Hanna Pawłowska

Moja Wizytówka 
 

O Mnie

Hanna Pawłowska urodziła się w 1955 roku w Puławach. Jest absolwentką LO im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Studiowała filologię klasyczną i pedagogikę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako studentka zajmowała się dziennikarstwem, uczestnicząc w redagowaniu pisma "Głos Uczelni" oraz studenckiego dodatku do toruńskich "Nowości". Była prezesem Klubu Dziennikarzy Studenckich UMK. Przez cztery kolejne sezony wakacyjne pracowała w biurze prasowym Studenckiej Akcji Chełm-80, redagując biuletyn informacyjny akcji i pisząc do gazety "Chełm 80". Po studiach pracowała jako dziennikarka w "Tygodniku Płockim", "Nowym Tygodniku Płockim" i "Kurierze Mazowieckim". Była redaktor naczelną "Nowego Tygodnika Płockiego". Po reformie województw objęła kierownictwo oddziału łódzkich "Wiadomości Dnia" w Kutnie. Pracowała także w "Dzienniku Łódzkim" i "Życiu Kutna". jej dorobek dziennikarski to około 10 tys. artykułów prasowych, głównie reportaży społecznych, w których się najlepiej odnajduje. Będąc w stanie spoczynku wróciła w rodzinne strony i zajęła się tym, na co wcześniej nie miała czasu - pisaniem książek. Jest członkiem Stowarzyszenia "Przeszłość - Przyszłości". W 2021 roku została nominowana do tytułu Osobowość Roku i zajęła III miejsce w województwie lubelskim w kategorii Kultura.

Dorobek literacki

LIŚCIE JEDNEGO DRZEWA ISBN-978-83-935528-8-7  Historia związanej z Lubelszczyzną rodziny Piątkowskich (3 fragmenty książki ukazały się na łamach miesięcznika "Ziemia Lubelska")
JAGÓDKA ISBN-978-83-946609-2-5  Opowieść o matce z historią powojennej Lubelszczyzny w tle (jeden rozdział książki ukazał się na łamach miesięcznika "Wena")
PUŁAWSKIE KORZENIE. NIEZWYKLI LUDZIE ZWIĄZANI Z PUŁAWAMI  ISBN-978-83-946609-2-5  16 biografii współcześnie żyjących Puławian, którzy zrobili karierę poza Puławami (11 biografii ukazało się na łamach kwartalnika "Wczoraj i Dziś")
PISMACZKA przygotowywana do druku książka autobiograficzno-wspomnieniowa (10 rozdziałów ukazało się na łamach miesięcznika "Nasz Płock", 4 rozdziały na łamach miesięcznika "Bezkres", 4 rozdziały na łamach pisma "Pasja".
 





Fragment recenzji książki „Liście jednego drzewa” (autor recenzji – znany biografista Jan Bolesław Nycek):
         Autorka nie szczędziła wysiłków, by jak najwierniej prześledzić losy swych antenatów. Posłużyła się nie spotkaną przeze mnie dotąd metodą opowiadania o rodzinie, łączącą jej członków w pary małżeńskie. Dało to doskonały efekt, ponieważ każdy z podrozdziałów stanowi zwartą i zamkniętą opowieść. Jednocześnie wszystkie składają się na niebanalnie opowiedzianą historię Piątkowskich, jednej z milionów polskich rodzin. Rzecz czyta się z zainteresowaniem, chociaż opowiada o zwykłych sprawach, znanych każdemu z nas z własnego doświadczenia. I na tym polega wartość tej książki, którą jest identyfikacja z jej bohaterami.
         Warsztatową wartością samą w sobie jest język narracji. Zwięzły, komunikatywny, prosty; gdyż, jak sama autorka zaznacza, „opisywana rzeczywistość, nie tracąc waloru prawdy, powinna stać się bardziej przyjazna czytelnikowi”. I tak się dzieje. W „Liściach jednego drzewa” nie ma patosu, nie ma też martyrologii, chociaż udziałem Piątkowskich było jedno i drugie.
Ze wstępu do książki „Jagódka” (autor wstępu – historyk Zbigniew Kiełb):
         Z nieukrywaną radością przeczytałem maszynopis tej książki, której bohaterkę miałem przyjemność poznać, ale tylko jako historyk, podczas opracowywania wystawy o jej ojcu Eugeniuszu Piątkowskim. Ta nietypowa biografia opowiada o zwykłej i zarazem nieprzeciętnej kobiecie. Nie dowiemy się o niej niczego z innych biografii, encyklopedii czy słowników. Ten piękny gest córki względem matki to nie tylko próba ocalenia jej od zapomnienia, ale także książka o kobiecie, która niejednokrotnie dodawała kolorytu naszym Puławom.

Ze wstępu do książki „Puławskie korzenie” (autor wstępu – prezes Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości” Artur Kwapiński)
         Jako prezes Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości” i wielki miłośnik Puław chciałbym zapewnić, że ambasadorzy Puław rozsławiający imię miasta poza jego granicami, zawsze będą ważną częścią naszej lokalnej historii i teraźniejszości.
Mamy powód, by myśleć o nich z dumą, a ich sylwetki powinny być przypominane i przybliżane mieszkańcom miasta, co czyni niniejsza publikacja.


Fragment przedwydawniczej recenzji książki „Pismaczka” (Wydawnictwo Borgis):
         Autorka jako zawodowa dziennikarka ma dużą łatwość i umiejętność opowiadania historii. Książka jest utkana ze wspomnień, które przemawiają do wyobraźni czytelnika. Przeznaczona jest dla odbiorców w każdym wieku – dla jednych opisuje rzeczywistość nieznaną, odległą niczym filmy fantastyczne, dla innych będzie wspomnieniem ich dzieciństwa
i młodości. To bardzo ciekawie przedstawione doświadczenie jednostki na tle historii i przemian
w kraju.