Mariola Sternahl

Moja Wizytówka 
 

O Mnie

Edukację rozpoczęła w austriackiej Szkole Podstawowej w Wiedniu. Kontynuowała w Polsce, w klasie o profilu językowym – niemiecki rozszerzony – zdając maturę w XV LO w Krakowie, aby potem rozpocząć studia na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Budownictwa Lądowego; poszła w ślady ojca. Z powodów prywatnych przerwała studia i już nigdy na ten kierunek nie powróciła. Odkąd sięga pamięcią doskonaliła znajomość języka niemieckiego; pisała i czytała; czytała i pisała. W roku 1994 rozpoczęła pracę w zawodzie tłumacza języka niemieckiego i tak już pozostało aż do dzisiaj.

W roku 2008 egzaminy w Goethe Institut w Krakowie i Dyplom Ludwig – Maximilians Universität München, potwierdzający biegłą znajomość języka niemieckiego na poziomie Goethe-Zertifikat C2. Certyfikaty te honorowane są na całym świecie i stanowią dokument świadczący o szóstym i najwyższym poziomie – C2 – w skali kompetencji Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ).

W swoim zawodzie czuje się spełniona i to co robi zawodowo jest jej prawdziwą pasją życiową. Co do pasji życiowej i planów zawodowych, to ma plan na następne 50 lat, ale pomimo tego, święcie wierzy w maksymę: „Dawaj z siebie wszystko, żyj tak jak by to miał być ten ostatni dzień, kochaj ludzi oraz otaczający świat, a i tak będzie to co ma być”. We wszystkim co robi, z całych sił, stara się wypełniać zacytowaną maksymę, dając z siebie wszystko.

Od 25 lat zajmuje się tłumaczeniami z języka niemieckiego, z czego przekładem literackim od 9 lat. W roku 2010 przyłączyła się do realizacji bardzo interesującego projektu. We współpracy z pisarzem Dietmarem Martinem Apel i Wydawnictwem BELLONA rozpoczęła tłumaczenie pierwszej książki z cyklu „Polska pasja”. 17.05.2018 ukazała się na rynku polskim pierwsza książka z tego cyklu pt. “Sonderfuehrer w Warszawie”. Wydana nakładem Wydawnictwa Historycznego BELLONA.

W roku 2018 dołączyła do Zespołu Redakcyjnego TATRA PREMIUM MAGAZINE, w Wydaniu ZIMA 2018/ WIOSNA 2019, w dziale: KULTURA I SZTUKA artykuł pt. „Dolina Kościeliska w twórczości artystów
 

Dorobek literacki

Twórczość