Norbert Grzegorz Kościesza

Moja Wizytówka 
 

O Mnie

Polski pisarz, 11.02.2020 roku, wygrał plebiscyt na Osobowość Roku 2019 w kategorii kultura, powiat białostocki.

Pochodzi z Kudowy-Zdrój, obecnie mieszka pod Białymstokiem, z 6-letnim epizodem w okolicach Kraśnika. Żonaty, dwójka dzieci. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą.
Pisanie jest i było jego odskocznią od dnia codziennego. Początkowo pod pseudonimem prowadził dość poczytnego bloga "Życie męskim okiem". Dwa lata po zamknięciu domeny blogerskiej przez WP, w 2017 r., wydał swoją pierwszą książkę „Legenda o czwartym Królu”, której nakład rozszedł się w tempie błyskawicznym.
Jest byłym f-szem policji. Pracował w pionach prewencji (ruch drogowy, patrol, wykroczenia, a w końcu profos na PdOZcie- tzw. "dołek"). Służył na Lubelszczyźnie i Podlasiu, zaczynając od małego posterunku, poprzez komisariaty, a kończąc na dużej komendzie powiatowej i miejskiej. Poznał dobre i złe strony munduru, ludzi gotowych poświęcić życie za innych i tych, którzy za wszelką cenę chcieli awansować. Pozwoliło mu to napisać dwie bestsellerowe publikacje, z policją w roli głównej.
Jedna z nich pt. „Folwark komendanta”, miała premierę 2 października 2019 roku. Wraz z książką „Psy Prewencji”, zostały nominowane na Książkę Roku 2019 w niezależnym plebiscycie Brakująca-litera.pl. Folwark komendanta, głosami czytelników dostał się do finałowej 10.

"Dzielnica cudów", także w tym samym, niezależnym plebiscycie "Brakująca Litera", została doceniona głosami siedmiu jurorów i została wybrana na polską Książkę Roku "Brakująca Litera" 2020.
W maju 2021 roku "Dzielnica cudów" otrzymuje także coroczną, niezależną nagrodę "Filiżanka Literatury", przyznaną przez "Z espresso o książkach" w kategorii: literatura.
Na III Festiwalu CZAS NA KSIĄŻKI 2021 w Ząbkowicach Śląskich, autora wyróżniono tytułem OSOBOWOŚĆ LITERACKA.

Dziś Norbert Grzegorz Kościesza jest autorem kilku baśni, legend oraz literatury faktu. Nowe projekty i prace przewijają się przez jego pisarski warsztat, aby wybrać czytelnikom to co najlepsze.
W wolnych chwilach poświęca się pisaniu, jest kucharzem i cukiernikiem amatorem, uwielbia zwierzęta – posiada owczarka niemieckiego i dokarmia bezpańskie, wiejskie koty.
Przed wstąpieniem do policji uprawiał Sambo, kulturystykę, akrobatykę i Taekwondo - po kontuzji w służbie, (stały uszczerbek na zdrowiu) do czynnego uprawiania sportu nie wrócił. Jednak duże poczucie humoru i ciekawość świata sprawiają, że jest człowiekiem otwartym na nowych ludzi i wyzwania. Kościesza to osoba o silnym charakterze, która pomimo przeciwności losu, nigdy nie poddaje się.

Dorobek literacki

Psy Prewencji - "Psy Prewencji" to opowieść o realiach służby w policji. O takiej, jaka jest naprawdę - czasami smutna, brutalna, a czasami śmieszna i przypominająca farsę. Ludzie, którzy stawili się do służby, pełni fascynacji i wyidealizowanych obrazków, po zderzeniu z szarą rzeczywistością i mechanizmami istniejącymi w policji, takimi jak kolesiostwo, nepotyzm, sprzedawanie się za awanse i premie, popadają w alkoholizm i wypalają się zawodowo...

Folwark komendanta - Były funkcjonariusz szczerze i ostro o patologiach w polskiej policji
Norbert Kościesza, były policjant z dziesięcioletnim stażem pracy w białostockiej komendzie odkrywa przed czytelnikiem szokującą prawdę o instytucji państwowej, której misją jest dbanie o praworządność i bezpieczeństwo.
Postacie, które przedstawia, są fikcyjne, ale opisane historie wydarzyły się naprawdę. Kościesza w brutalny i bezpardonowy sposób opisuje policyjną codzienność zasnutą oparami alkoholu, której granice wyznaczają nazwiska, znajomości i układy. Opowiada o trudnych interwencjach, po których policjanci zamykają się w radiowozach i płaczą jak małe dzieci. Szokuje obrazem ich przełożonych, dla których priorytetami są wpływy i utrzymanie stanowisk.
Uświadamiając obywatelom, co tak naprawdę dzieje się za drzwiami komendy, autor walczy o godne warunki pracy swoich kolegów. Skłania także do refleksji. Dlaczego jest tak źle i co zrobić, aby było lepiej?

Dzielnica cudów. Nasz PRL, lata 80 - Publikacja „Dzielnica cudów”, której autorem jest Norbert Grzegorz Kościesza, odsłania przed czytelnikiem to, co dotąd znane było tylko tym, którzy żyli w latach 80, w czasach późnego PRL-u.
Prezentowana książka, przenosi i zabiera czytelnika w pełną niespodzianek podróż do tytułowej dzielnicy, świata pełnego kontrastów. Niebezpieczeństw, a zarazem dziecięcej beztroski, do świata mającego wywołać wiele emocji, tych wesołych i tych smutnych. Książka ma sprawić, że czytelnik będzie się śmiał, płakał lub wspominał miniony czas, jego młodości.
Autor przedstawia, jak funkcjonowała kiedyś młodzież, jak się bawiła, uczyła i co robiła. Opisuje wszystko prostym i zrozumiałym językiem, który jest przyswajalny tak dla osób, które pamiętają lata 80, jak i czytelników z młodszego pokolenia. Opisuje w zabawny sposób wybrane z życia dzielnicy historie, opowiadające o minionej epoce, która odeszła i została prawie zapomniana. W interesujący, niebanalny sposób autor ujawnia obraz życia pełnego barw, uwzględniając jego blaski i cienie.
Jeśli czujesz, że chcesz spojrzeć wstecz, zobaczyć dzielnicę, których za PRL-u były setki w Polsce, ta publikacja jest właśnie dla ciebie.
A jeśli jesteś zbyt młody, by pamiętać tamte minione lata, sprawdź z jakimi przeciwnościami mierzyli się twoi rodzice i dziadkowie, i zobacz co sprawiało im radość.

Opowiem ci bajkę... - Któż z nas nie kocha bajek i baśni?
Przypominają szczęśliwe dzieciństwo, kiedy to – wtuleni w ramiona mamy – słuchaliśmy opowieści z zapartym tchem… A gdyby tak spojrzeć na te historie oczami dorosłego? Kim naprawdę była Królowa Śniegu? Jakie tajemnice skrywa uroczy Czerwony Kapturek? Czy Brzydkie Kaczątko rzeczywiście zmieni się w pięknego łabędzia? I kto śnił o Bestii? A może Kopciuszek weźmie pod pantofel macochę?
Jedenastu autorów i jedenaście bajek opowiedzianych zupełnie inaczej. Chodź… „Opowiem Ci bajkę…”
Uwaga! Czytasz na własną odpowiedzialność. To antologia dla ludzi o mocnych nerwach i z ogromnym poczuciem humoru!

Legenda o Czwartym Królu - Książka dla całej rodziny, na czas Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
Historia, która mogłaby się wydarzyć, zasłyszana gdy autor był jeszcze dzieckiem, a teraz przekazana innym, by także ją usłyszeli i sobie wyobrazili.
Morał, miłość, szacunek, wsparcie i dążenie do upragnionego celu, to znajdziecie w Legendzie o Czwartym Królu.
Czwarty Król, który nie dociera na narodziny Jezusa do Betlejem, a spotyka go już jako starzec...
Dlaczego nie dotarł wraz z Melchiorem, Kacprem i Baltazarem do Betlejem i jakie były jego losy, tego wszystkiego dowiecie się z tej legendy.

Straszne legendy Hrabstwa Kłodzkiego i okolic - Straszne legendy Hrabstwa Kłodzkiego i okolic. Część I
To zbiór 46 baśniowych legend, które uczą, straszą czasem śmieszą i niosą ze sobą morał. Legendy przybliżą Wam barwną historię Hrabstwa Kłodzkiego z przed wielu lat, a nawet wieków. Ukażą kulturę, dzieje i wierzenia mieszkańców tej wspaniałej krainy. Nie zabraknie opowieści o zwykłych ludziach, dawnych bogach, smokach, czarownicach, gnomach i rozbójnikach. Złoto, bieda, klejnoty i nędza będą iść w parze z dobrocią i złem. Każdy - czy to dziecko czy dorosły- znajdzie coś dla siebie!

W leśnym stawie - Zbiegli w dół do leśnych dzieci, skakali po wodzie, chlapali się nią i bawili na całego. Roza pokazywała im jak się nurkuje i pływa, a kiedy klasnęła w ręce, po chwili na tafli jeziora pokazały się nieduże fale, na których grzbiecie tańczyły ryby, karpie z karasiami i szczupaki z okoniami. Wszystkie dzieci zaczęły klaskać i tańczyć razem z nimi. Takiego szczęśliwego dnia rusałka od dawna nie pamiętała.
Wieczorem leśne dzieci udały się do domów, a Źdźbełko pożegnał się z Rozą.
Baśń — „W leśnym stawie” opowiada przygody dzieci z dwóch zupełnie rożnych od siebie, zaczarowanych krain. Oboje, dziewczynka i chłopiec, spotykają się nad brzegiem leśnego stawu i szybko zaprzyjaźniają się. Gdy jedno z dzieci zostaje zaczarowane, drugie rusza mu z pomocą. W czasie wielu przygód natrafiają na wspaniałych przyjaciół, którzy służą im pomocą. A gdy nadchodzi czas próby…
Sami się przekonajcie co się stanie z bohaterami i jakie będą ich przygody…
Baśń bawi, uczy, wzrusza i niesie ze sobą morał.

Opowieści starej puszczy - Opowieści Starej Puszczy. Przygody Kinguńci- Śmiechuńci i Norbuńcia- Psotuńcia" są wynikiem listów pisanych przez moje dzieci do Św. Mikołaja, w którego imieniu przesyłałem im jakąś bajką lub historyjką. Baśń opowiada przygody dwójki elfich dzieci- małego niegrzecznego chłopca, którego porywa zła czarownica i siostry, która wyrusza mu z pomocą napotykając po drodze wielu przyjaciół, którzy będą chcieli jej pomóc. Baśń bawi, uczy, wzrusza i niesie ze sobą morał.

Kolejne publikacje już wkrótce:
1 - Folwark - ulice komendanta - mocna kontynuacja "Fowarku komendanta".
2 - Szeptuni. Baba Wanda - opowieść fantasy związana z Podlasiem, jego kolorytem, klimatem, wierzeniami słowiańskimi i niebywałymi historiami.
3 - Aspirant - kryminał/sensacja - lektura, jakiej w Polsce jeszcze nie było.
4 - ...

Strona autorska na facebook:
https://www.facebook.com/NorbertKosciesza

Instagram: 
https://www.instagram.com/norbertkosciesza/

Twitter:
https://twitter.com/NKosciesza