Dzisiaj jest: 19.6.2024, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

"Syn pastora"

Autor: Andrzej F. Paczkowski
Kategoria/cykl: Obyczaj
Typ okładki: Miękka
Stron: 350
Wydawca: WasPos
Rok wydania: 2024
Cena: 33,42 zł
Ocena:
Link do zakupu: https://tantis.pl/syn-pastora-p3460424?utm
Bardzo lubię twórczość Autora. Miałam okazję przeczytać już kilka Jego książek i zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem. Z pewnością słowa Pana Andrzeja potrafią mnie poruszyć i wzruszyć. To nie są typowe historie z cyklu : i żyli długo i szczęśliwe. To opowieści często okraszone bólem, cierpieniem ale też i nadzieją na to, że będzie lepiej. ‘Syn pastora” jest kolejną z publikacji, obok których nie potrafię przejść obojętnie. Co znajdziemy w tej historii i jakie są moje wrażenia po jej przeczytaniu? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.
Mateusz jest nastolatkiem. I do tego, synem pastora. Już sam ten fakt, wymaga od niego specjalnego zachowania. Ponieważ nie czuje powołania, jak jego starszy brat, wie, że będzie musiał opuścić plebanię. Niebawem ma opuścić dom rodzinny i wyjechać do Kornwalii, gdzie na pustkowiu, podejmie pracę jako guwerner w pewnym dworze. Zanim jednak opuści dom rodzinny, odwiedza jeszcze czarownicę. Ma to związek z jego powtarzającym się snem o uciekającej sarnie. Informacje, które otrzymuje od kobiety, mają całkowicie zmienić jego życie. Chłopak mimo strasznej przepowiedni, postanawia jednak podjąć wyzwanie. I rusza przed siebie, gdzie ma zacząć nowe życie. Jest zachwycony swoim nowym otoczeniem, praca nie sprawia mu żadnych trudności i czuje się dobrze wśród ludzi, pośród których przyszło mu obecnie żyć. Jednak zaczyna zauważać, że we dworze mają miejsce dziwne odgłosy i zjawiska. Wszelkie pytania na ten temat, są znacząco ignorowane przez resztę pracowników. Nikt tak naprawdę nie chce powiedzieć Mateuszowi co się dzieje, a chłopak do wszystkiego musi dojść sam. W końcu nadchodzi to, co musiało się stać, a przepowiednia zaczyna nabierać pełnego znaczenia. Jakie tajemnice odkryje Mateusz? Co się wydarzy? Jaki będzie to miało wpływ na wszystkich mieszkańców dworu? Jak będzie finał tej historii? Tyle pytań a odpowiedzi znajdziecie, gdy będziecie się zagłębiać w tę lekturę.
Na początku, zacznę od tego, ze powieść ta toczy się dwutorowo. Historia młodego Mateusza przeplata się z tą, którą opowiada już jako starszy, schorowany człowiek. Bohater swoją opowieścią sprawia, że czujemy się tak, jak byśmy przebywali tuż obok niego. Jego historia jest tak przejmująca, że odczuwamy całym sobą opisywane emocje. Wspólnie odkrywamy skrywane przez dwór tajemnice, a cała opowieść robi się coraz bardziej zawiła. Autor stopniowo tworzy napięcie. Początkowo nic nie wskazuje na to, czego tak naprawdę możemy się spodziewać. Jednak wraz z upływem czasu, następuje przełom, który zamiast wszystko wyjaśniać, tworzy wszelkie sprawy jeszcze bardziej skomplikowanymi.
Przyznam, że bardzo mnie poruszała ta historia. Czytałam ją z wypiekami na twarzy i wprost nie mogłam się od niej oderwać. Tak bardzo byłam ciekawa, co będzie dalej i dalej. Chciałam i jednocześnie nie chciałam, aby nadszedł koniec tej historii. Jednak jedna rzecz nie daje mi spokoju. Mianowicie sam finał tej historii. Mam wrażenie, ze czegoś mi w niej zabrakło i w sumie zostałam z pewnymi niewyjaśnionymi kwestiami. Być może się czepiam, ale to są moje odczucia, Wy absolutnie nie musicie się z nimi zgadzać  I możecie mieć zupełnie inne zdanie. Ja jednak pozostaje z niedosytem tej historii i pewnego rodzaju skołowaniem. Dlatego też, zamiast 10 punktów, przyznaję 9.
Nie zmienia to oczywiście faktu, że z całego serca polecam Wam tę historię. Tak jak wspomniałam na początku, to nie jest historia z gatunku : żyli długo i szczęśliwie. Jest momentami zabawna, ale przede wszystkim poruszająca i ukazująca nam, co dla kogo jest najważniejsze. I że za podejmowane przez nas decyzje, możemy ponieść niekiedy najwyższą cenę. Że często mamy opory przed opinią publiczną oraz przez tym co powinniśmy, a co czujemy. Choć obecnie świat bardzo się zmienił, wciąż wiele osób, nie obnaża się publicznie ze swoimi uczuciami, bo boi się szykan i wyśmiewania. Czy jednak mamy prawo zabraniać komuś szczęścia? Przecież naszym urokiem jest to, że każdy z nas jest różny. Z tymi pytaniami Was zostawiam. Aby każdy mógł się zastanowić i odpowiedzieć sam sobie. Dziękuję ślicznie Wydawnictwu WasPos za możliwość objęcia książki patronatem medialnym oraz za egzemplarz do recenzji. Zachęcam Was do lektury i podzielenia się swoimi przemyśleniami i opinią ????Pozdrawiam was serdecznie ♥️

Kopiowanie i rozpowszechnianie powyższych treści na stronie bez wiedzy i zgody autora jest zabronione! Ustawa z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
REDAKTOR DZIAŁU O LITERATURZE
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
                                   /przysłowie chińskie/
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona