Dzisiaj jest: 13.4.2024, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

Słoiczki

Autor: Maja Jaszewska
Kategoria/cykl: -
Typ okładki: miękka
Stron: 390
Wydawca: Wydawnictwo SZELEST
Rok wydania: 2022
Ocena:
Link do zakupu: https://gdziekupic.to/buybox.html?id=16118&oid=168853176
Bardzo symboliczna, wymowna, ale też metaforyczna okładka książki skłania do głębszych przemyśleń, bo o ile sam tytuł ściśle związany jest z określeniem słoików - przyjezdnych, młodych osób do stolicy, o tyle pusty słoik symbolizować może niewiadomą - czyli wszystko to, co wiąże się z nowym miejscem zamieszkania i środowiskiem, do którego trafiają dwie piękne, młode dziewczyny z prowincji.
Muszę przyznać, że obok lekkiego, płynnego języka powieści, otrzymujemy bardzo charakterystycznie nakreślone sylwetki bohaterek - Józi i Julki, które stają się głównymi bohaterkami - przewodnikami swoich opowieści. Autorka pokusiła się o analizę psychologiczną swoich bohaterek, opisując bardzo konkretnie ich życiorysy, skupiając się na wyeksponowaniu przyczyn ich takiego, a nie innego zachowania. Duża dawka dobrego humoru lawiruje między refleksjami o życiu, próbami odnalezienia swojej życiowej ścieżki, budowaniu relacji. Autorka kontrastuje także współczesne - nowoczesne podejście do życia młodych, a tym, co wyniosły z domu rodzinnego. Zarówno determinacja Józi, jak i Julki pokazuje, że warto iść za głosem marzeń, realizować się, iść w spójności ze sobą, bo wtedy mamy poczucie wewnętrznego spokoju, który pozwala nam funkcjonować. Józia spełnia swoje marzenia, chce udowodnić tez samej sobie, że potrafi. Julka z kolei musi się pozbierać po zawirowaniach sercowych, niezrozumieniu przez najbliższych. Obie pracują w nowoczesnym kobiecym czasopiśmie "Przemiany", które dla mnie nabierają również symbolicznego znaczenia - jako zalążek, suspensus całej opowieści, bo mimo podziału jej na dwie części, posiadają mnóstwo punktów wspólnych. Przemiany bohaterek, ukłon w stronę problemów współczesnych kobiet, ale i inspiracja do zmian.
Wyjątkowy klimat całej opowieści dodają spacery po dawnej, przedwojennej Warszawie, okraszone ciekawostkami z życia ówczesnych literatów - znanych nam, charakterystycznych postaci.
Co tu dużo mówić! Polecam Wam całym sercem!

Kopiowanie i rozpowszechnianie powyższych treści na stronie bez wiedzy i zgody autora jest zabronione! Ustawa z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
REDAKTOR DZIAŁU O LITERATURZE
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
                                   /przysłowie chińskie/
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona