Dzisiaj jest: 19.7.2024, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

"Dziewczyna z Titanica"

Autor: Shawna Abé
Kategoria/cykl: Historyczna
Typ okładki: Miękka
Stron: 448
Wydawca: Wydawnictwo Filia
Rok wydania: 2023
Cena: 29,80 zł
Ocena:
Link do zakupu: https://www.empik.com/dziewczyna-z-titanica-abe-shana,p1364901020,ksiazka-p
Kto z nas nie zna tragicznej historii słynnego statku o nazwie Titanic? Gdy byłam mała, to był to jeden z moich ulubionych filmów. Zawsze płakałam jak bóbr. Jednak z czasem mi przeszło. Lubię natomiast zgłębiać wiedzę na temat tego statku i tego, co z niego pozostało. Dlatego chętnie sięgam po książki, które w jakimś stopniu tego wydarzenia dotyczą. Co znalazłam w "Dziewczynie z Titanica"? Czy poruszyła mnie przedstawiona historia? Serdecznie zapraszam Was do zapoznania się z moją opinią na temat tej publikacji. 

Madeleine Force to młodziutka, bo zaledwie siedemnastoletnia dziewczyna. Jednak już w w tym wieku, zawróciła w głowie ponad dwadzieścia lat starszemu Jackowi Astorowi. Choć dziewczyna pochodziła z klasy wyższej, to jednak mężczyzna był z całkowicie innej ligi. Jego matka pochodziła z amerykańskiej elity. Sam Jack zaś był wojennym bohaterem, wynalazcą i bardzo bogatym biznesmenem. Mimo wielu przeciwności, tych dwoje zakochuje się w sobie bez pamięci. Wiosną, 1912 roku, małżeństwo wyrusza na swój miesiąc miodowy do Nowego Jorku. W podróż tę, udają się luksusowym statkiem RSM Titanic. Gdy stalowy gigant uderza w górę lodową, to właśnie Jack pomaga wsiąść ukochanej do szalupy ratunkowej. Kobieta mimo oporów, zgadza się, bo mąż zapewnia ją, że za jakiś czas spotkają się w Nowym Jorku i znów będą razem... Jaki finał ma ta historia? Komu uda się wyjść cało z katastrofy Titanica? Jaki wpływ to wydarzenie będzie miało na życie bohaterów? Na te i inne pytania, odpowiedzi znajdziecie w trakcie lektury. 

Ci co interesują się Titaniciem i jego pasażerami wiedzą doskonale, że romans Madeleine i Jacka Astora był uważany za olbrzymi skandal. Uważano bowiem, że młodej dziewczynie zależało tylko na pieniądzach i statusie społecznym. Jackowi natomiast nie wybaczano, że rozwiódł się z poprzednią żoną i wymienił ją na dużo młodszy i mniej doświadczony model. Mimo wszystko, miłość tych dwojga była naprawdę piękna, choć zakończyła się w sposób tragiczny i nieoczekiwany. 

Muszę powiedzieć, że przedstawiona historia wciągnęła mnie już od pierwszej strony. Z olbrzymim zainteresowaniem śledziłam losy bohaterów i ciężko było mi się oderwać od lektury. Z każdą stroną, poznawałam lepiej zarówno Madeleine jak i Jacka. Dowiedziałam się, jak wyboista była ich droga do szczęścia. Co musieli znosić niemal każdego dnia. Życie pod stałą obserwacją było dla dziewczyny czymś zupełnie nowym a do tego trudnym. Jednak powoli uczyła się ona, jak należy funkcjonować w świecie, do którego za sprawą swego ukochanego weszła. Czytając, poznałam miejsca, gdzie czuli się najlepiej i gdzie po prostu mogli być sobą. Kiedy nie musieli przed nikim niczego udawać i po prostu mogli cieszyć się swoim szczęściem. 

Tak naprawdę, można powiedzieć, że poznajemy tutaj dwa oblicza Madeleine. Najpierw jako młodą dziewczynę, która dopiero wchodzi w wielki świat. Później natomiast jako stateczną wdowę, która z godnością a zarazem z wielkim bólem w sercu przechodzi szereg istotnych zmian, które w jakimś stopniu ją kształtują. 

Bardzo podziwiałam tę dziewczynę za to, jaka była oddana i z jaką determinacją do ostatniej chwili walczyła o to, by uratować jak największą ilość osób, które wciąż oczekiwały pomocy. Młoda Pani Astor bowiem cały czas wierzyła, że odnajdzie swojego ukochanego małżonka, choć podświadomie czuła, że więcej go już nie zobaczy.

Ta historia to jedna z tych książek, które na długo pozostają w pamięci czytelnika. Czytając ją, uzmysławiamy sobie, jak wielką traumę i stratę przeżyli ocaleli z katastrofy Titanica. Dowiadujemy się, jak wiele istot pochłonął Atlantyk oraz jakie piętno na nich zostawiło to wydarzenie. Podczas czytania, udzielają nam się emocje bohaterów. Wspólnie z nimi, przeżywamy wszelkie troski i staramy się poukładać życie na nowo. Choć jak wiadomo, jest to bardzo trudne i bolesne.

 Poruszyła mnie ta książka i przedstawiona przez Autorkę historia. Myślę, że długo nie zapomnę o tej opowieści. Sądzę też, że dzięki takim powieściom, pamięć o luksusowym transatlantyku RSM Titanic będzie wciąż żywa.  Bardzo się cieszę, że dzięki Wydawnictwo FILIA miałam możliwość przeczytania i poznania tak ciekawej publikacji. Dziękuję serdecznie za egzemplarz do recenzji a Wam Kochani, książkę polecam z całego serca. Naprawdę. Myślę, że będziecie zadowoleni z czasu, jaki spędzicie podczas czytania tej lektury. Ja ze swojej strony przyznaję 9 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ / 10 punktów. 

Kopiowanie i rozpowszechnianie powyższych treści na stronie bez wiedzy i zgody autora jest zabronione! Ustawa z dn. 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
REDAKTOR DZIAŁU O LITERATURZE
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
                                   /przysłowie chińskie/
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona