Dzisiaj jest: 19.7.2024, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

Nominacja do nagrody

Dodano: 2 lata temu Czytane: 737 Autor:
Redakcja poleca!

Jadwiga i Rafał Dziedzicowie, właściciele księgarni Bartek w Manchesterze, w Magazynie Woman in The World, zostali nominowani do nagrody "Promoter of Polish Culture 2021"

Nominacja do nagrody
Rodzice dwóch wspaniałych synów, pochodzący ze Śląska. Od 9 lat mieszkają w Manchesterze. Z wykształcenia medycy, dlatego pomoc ludziom pełni w ich życiu bardzo ważą rolę. To młodzi i zaradni właściciele pierwszej polskiej księgarni stacjonarnej w Manchesterze – Księgarni Bartek.
Motywacją do otwarcia księgarni był syn Bartosz, któremu od urodzenia czytali książki, co zaowocowało wspólną miłością do literatury i chęcią dzielenia się nią z innymi.
Jednak okazało się, że stacjonarnie książki nie są łatwo dostępne i po rozeznaniu postanowili otworzyć własną małą księgarnię z książkami dla dzieci. Był to strzał w dziesiątkę. Okazało się również, że jest duży popyt na książki dla dorosłych.
Oficjalne otwarcie odbyło się 11 listopada 2018 roku, ale ze względu na małe pomieszczenie księgarnia została przeniesiona i w październiku zeszłego roku powiększyła się o kawiarnię, gdzie można wypić kawę, zjeść ciasto domowej roboty, a przy tym poczytać ciekawą książkę.
Jadzia i Rafał wspieraja wielu polskich pisarzy żyjących na emigracji, organizując spotkania autorskie, pomagają w procesie wydawniczym i dystrybucji książek.
Zorganizowali również kącik czytelniczy dla najmłodszych zaznajamiając dzieci z polską literaturą, a rodzice w tym czasie mają chwilę dla siebie.
Prowadzone są również zajęcia dla dzieci, gdzie głównym celem jest rozwój mowy, czytania i pisania, utrzymywanie pamięci o Polsce, historii i tradycjach. Odbywają się także zajęcia plastyczne dotyczące polskich świąt czy angielskich okoliczności.
Właściciele współpracują z wieloma organizacjami tworząc warsztaty rozwojowe, konkursy, udzielają się na targach, imprezach lokalnej społeczności. Wspierają polskie szkoły i biznesy oraz są sponsorami wielu nagród w konkursach szkolnych i artystycznych.
W księgarni spotykają się również polskie i angielskie kółka czytelnicze i poetyckie, oraz szerzona jest kultura polska wśród lokalnej społeczności. Często odbywają się spotkania rodziców, dla których to doskonałe miejsce relaksu, do wypicia kawy i na pogaduchy.
Jadzia i Rafał planują dalsze projekty i są otwarci na wszelkie propozycje, gdyż ich celem jest wspieranie i jednoczenie polskiej społeczności.
Źródło: Women In The World
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Gratulacje
    2022-09-12 20:36:17 Zgłoś
    Gratuluję
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona