Dzisiaj jest: 19.6.2024, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

RAFAŁ HUBAJ "LIMERYKOWE PODRÓŻE" - WYWIAD

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 165 Autor:
Redakcja poleca!

Rafał Hubaj - urodził się w 1982 roku w Kamiennej Górze. Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zawodowo pracuje jako programista. Jednakże jego pasje sięgają dalej - jest miłośnikiem latawców oraz limeryków. Rafał jest również laureatem wielu konkursów na limeryk. W 2022 roku wydał swój debiutancki tomik z limerykami zatytułowany "Limeriada", który został wydany przez Manufakturę Słów. Ponadto opublikował również audiobook "Limeryki wybrane" wydany przez "PS Cezary Papaj".

RAFAŁ HUBAJ "LIMERYKOWE PODRÓŻE" - WYWIAD
Informatyk w Kamiennej jest Górze,
który może wywołać też burzę.
Wciąż urwanie z nim głowy,
lecz, gdy jesteś gotowy,
swe namiary zostawił dziś w chmurze.

Witam serdecznie, Rafale :)
 
Czytadło: Jakie są główne cechy Twojego stylu w utworach "Limerykowe podróże"?
Rafał Hubaj: Staram się, aby moje limeryki zawierały odpowiednią dawkę poczucia humoru, wyrażonego przede wszystkim w piątym, ostatnim wersie limeryku. Dążę do tego, aby ostatni wers był zaskakujący i wnosił dawkę poczucia humoru. Doskonałym przykładem jest następujący limeryk:
Facet przybył raz ze wsi Dziecinne
do Warszawy, na rauty rodzinne.
Poddał reanimacji
wuja w czasie kolacji,
gdy ten zbladł, bo zwykł dmuchać na zimne.
 
Czytadło: Skąd czerpiesz inspirację do tworzenia limeryków?
Rafał Hubaj: Inspirację dla moich historii limerykowych czerpię z różnych źródeł, wielu bohaterów moich limeryków to postacie historycznie, znane osobliwości. Innym doskonałym źródłem inspiracji dla limeryków to wyrażenia frazeologiczne, gry słów, dwuznaczności.
 
Czytadło: Jakie są najbardziej charakterystyczne motywy i tematy poruszane w "Limerykowych podróżach"?
Rafał Hubaj: W „Limerykowych podróżach” tematyka limeryków jest bardzo zróżnicowana, każdy limeryk to osobna historia. Starałem się, aby ten tomik był zróżnicowany, aby każdy znalazł w nim limeryk, który się spodoba. Jeśli jednak miałbym się pokusić o określenie najczęściej pojawiających się tematów, motywów dla limeryków z tej książki, to są to starożytne kultury, choć przewaga tych limeryków na rzecz pozostałych tematów nie jest znacząca.
 
Czytadło: Nawiązujesz do różnych miejsc i kultur w swoich limerykach?
Rafał Hubaj: Różnorodność miejsc pochodzi z jednego z wymagań dla limeryków, czyli toponim na końcu pierwszego wersu. Starożytne kultury to jedno z moich źródeł inspiracji dla limeryków.
 
Czytadło: Jaką rolę pełnią absurdalne sytuacje w limerykach?
Rafał Hubaj: Absurdalne sytuacje uważane są za jedno z charakterystycznych wymagań dla limeryków, choć nie każdy limeryk musi posiadać w swej historii absurdalną sytuację. Często spotykam limeryki, które są zręcznie napisanym limerykiem, opisującym anegdotę. Takie limeryki równie cenię, jak te, które opierają się głównie na absurdzie. Jeśli absurdalna sytuacja wnosi dużą dawkę humoru, to taki limeryk ma szansę być bardzo dobrym limerykiem.
 
Czytadło: Jakie są najbardziej interesujące postacie, które pojawiają się w limerykach?
Rafał Hubaj: Nie ma raczej reguły, z której wynika, jakie postacie są najbardziej interesujące. Ważne, aby postać przedstawiona w limeryku pasowała do opisanej historii oraz podbijała poczucie humoru tekstu.
 
Czytadło: Jakie jest znaczenie humoru w utworze "Limerykowe podróże"?
Rafał Hubaj: Starałem się, aby każdy limeryk w „Limerykowych podróżach” zawierał odpowiednią dawkę humoru. Układając limeryki, staram się, aby tworzenie koncepcji tekstu zaczynać od ostatniego wersu, który powinien zawierać dowcipne, zaskakujące zakończenie. Unikam limeryków, w których piąty wers nic nie wnosi do humoru tekstu.
 
Czytadło: Jak wykorzystujesz zabawę słowami i rymy w swoich utworach?
Rafał Hubaj: Odpowiedni układ rymów w limerykach jest podstawowym wymaganiem dla tej formy lirycznej. W moich limerykach często wykorzystuję frazeologizmy, gry słów, dwuznaczności. W takich przypadkach humor tekstu opiera się właśnie na tego typu zabawie słowami.
 
Czytadło: Jakie są najbardziej zaskakujące lub nieoczekiwane zakończenia w limerykach?
Rafał Hubaj: Moim zdaniem trudno jest stwierdzić, które zakończenie jest najbardziej zaskakujące. Staram się, aby w każdym limeryku zakończenie było zaskakujące, ale które jest najbardziej nieoczekiwane zależy pewnie od gustu odbiorcy.
 
Czytadło: Czy istnieje jakieś przesłanie lub morał w "Limerykowych podróżach"?
Rafał Hubaj: Każdy limeryk w „Limerykowych podróżach” to osobna historia. Jeśli miałbym się pokusić o zdefiniowanie przesłania tego tomiku, to pewnie powiedziałbym, że limeryki to świetna rozrywka z dużą dawką poczucia humoru.
 
Czytadło: Jak tworzysz napięcie i zaskoczenie w limerykach?
Rafał Hubaj: Jak już wspomniałem, układanie limeryków rozpoczynam przeważnie od ostatniego wersu, do niego układam całą historię. Staram się, aby pierwsze cztery wersy nie zdradzały zakończenia wyrażonego w piątym wersie. Kiedyś przeczytałem, że dobry limeryk to taki, który mógłby się skończyć na czwartym wersie, jednak dodanie piątego wersu rzuca nowe światło na historię przedstawioną w limeryku. Przeważnie trzymam się tej zasady.
 
Czytadło: Jakie są najtrudniejsze aspekty tworzenia limeryków?
Rafał Hubaj: Z zawodu jestem programistą. Na co dzień wykorzystuję języki programowania, które definiują zestaw reguł i zasad pisania kodu. Podobnie jest z limerykami, jest cały zestaw reguł ich tworzenia. Może dlatego tak bardzo lubię limeryki, ponieważ podobnie jak język programowania wymuszają one stosowania ograniczeń przy tworzeniu. Jednak myślę, że poza zasadami limerykowania najtrudniejszym aspektem tworzenia limeryków jest pomysł na tekst z poczuciem humoru.
 
Czytadło: Czy wykorzystujesz jakieś środki stylistyczne lub figurative w swoich utworach?
Rafał Hubaj: Oczywiście, w moich tekstach można znaleźć środki stylistyczne takie jak porównania, metafory, zdrobnienia itp. Dodają one dodatkowego smaku limerykom.
 
Czytadło: Jakie elementy krajobrazu Polski pojawiają się w limerykach?
Rafał Hubaj: Trudno generalizować, jeśli mowa o elementach krajobrazu Polski. Limeryki to osobne historie, najczęściej absurdalne lub przejaskrawione dla podkręcenia poczucia humoru.
 
Czytadło: Jakie sytuacje z życia codziennego często pojawiają się w limerykach Twojego autorstwa?
Rafał Hubaj: Moje limeryki są tematycznie bardzo zróżnicowane. Myślę, że to zaleta. Znam autorów, którzy często poruszają w swoich limerykach relacje damsko-męskie. Ja jednak staram się zachować różnorodność tematów.
 
Czytadło: Czy humor w wierszach jest subtelny czy raczej oczywisty?
Rafał Hubaj: Bywa z tym różnie, są limeryki, które są anegdotami w postaci limeryków. Wtedy humor jest raczej oczywisty. Są jednak limeryki, które opierają się na grze słów, zabawie słownej. Takie limeryki mają bardziej błyskotliwy humor.
 
Czytadło: Czy limeryki wymagają pewnej wiedzy lub kontekstu?
Rafał Hubaj: Jest to bardzo dobre pytanie. Dobry limeryk nie powinien być zbyt hermetyczny, czyli nie powinien wymagać od odbiorcy posiadania specjalistycznej wiedzy. Odstępstwem od tej reguły jest tworzenie limeryków dla określonych grup zawodowych. Wtedy humor często opiera się na tematach specjalistycznych w danej dziedzinie. Jednak ogólna zasada limeryków jest taka, aby odbiorca posiadał wiedzę ogólną.
 
Czytadło: Jakie jest znaczenie wykorzystywanych rymów i rytmu w limerykach?
Rafał Hubaj: Odpowiedni układ rymów i rytmu to podstawowe wymaganie związane z tworzeniem limeryków. Bez tego ciężko, aby dany temat móc zaliczyć do tej formy lirycznej.
 
Czytadło: Czy limeryki są często oparte na grach słownych lub przekładach?
Rafał Hubaj: Gra słów jest to często spotykany sposób na podstawę humoru w limerykach. Dzięki temu często możemy uzyskać humorystyczne, zaskakujące zakończenie.
 
Czytadło: Serdecznie dziękuję za przyjęcie mojego kolejnego zaproszenia, udzielenie ciekawych odpowiedzi na pytania dotyczące tomiku „Limerykowe podróże” i za poświęcony czas.
Życzę, Rafale, dalszych sukcesów! Czekamy na kolejną odsłonę limeryczną :) i zapraszam na kolejne spotkanie.
 
Link do zakupu książki oraz strona autora
https://www.facebook.com/rafal.hubaj
 
Źródło: własne
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona