Dzisiaj jest: 17.1.2025, imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

7 pytań o NARZECZONĄ BEZ ZOBOWIĄZAŃ

Dodano: tydzień temu Czytane: 43 Autor:

7 pytań i odpowiedzi na temat romansu historycznego pt. NARZECZONA BEZ ZOBOWIĄZAŃ Eweliny C. Lisowskiej.

7 pytań o NARZECZONĄ BEZ ZOBOWIĄZAŃ

1.Skąd wziął się pomysł na fabułę NARZECZONEJ BEZ ZOBOWIĄZAŃ?

Zaczęłam pisać NARZECZNĄ BEZ ZOBOWIĄZAŃ jeszcze w czasach, gdy nie myślałam o samodzielnym wydawaniu książek. To nie był jeden konkretny impuls, ale wiele etapów. Powieść napisałam jako osoba o 7 lat młodsza niż jestem teraz. Ten czas zmienił mnie i pozwolił zmienić także pierwsze szczegóły fabuły. Po latach widzę, że moja twórczość zmienia się, ewoluuje razem ze mną.

2. Dlaczego osadziła pani fabułę w wieku XIX?

Wiek XIX miał dla mnie od zawsze tę magnetyzującą moc przyciągania – konie, powozy, piękne stroje i subtelne obyczaje epoki. Świat wtedy był o wiele wolniejszy od współczesnego, aczkolwiek była to także epoka dynamicznego rozwoju w wielu dziedzinach wiedzy i nauki. Ale najbardziej urzekające są maniery i subtelne zaloty tej epoki, choć 90 procent (jeśli nie 99) małżeństw powstawało wskutek transakcji, jaką był ślub z rozsądku dla pieniędzy. Ale w tym całym roju małżeńskiego nieszczęścia pojawiała się miłość, czasem zawierana między przedstawicielami różnych klas społecznych. Motyw tak zwanej „zakazanej miłości” był dla mnie inspiracją. To sprawiło, że po prostu zaczęłam tworzyć romanse osadzone w tym wieku, a dokładnie w jego drugiej połowie. Od lat studiuję literaturę poświęconą tym czasom, o czym mogli przekonać się moi Czytelnicy, czytając kilka recenzji przeczytanych przeze mnie książek. Moje studia nad wiekiem XIX-tym nadal trwają… 

3.Jakie ciekawostki odkryła pani podczas pisania książki?

Że maszyna do szycia to wcale nie jest taki współczesny wynalazek, mimo iż była ona w XIX wieku konstrukcyjnie inna niż współcześnie. Albo na przykład same wykroje strojów, które pojawiały się w gazetach modowych (naturalnie nie w takich jakie mamy obecnie) lub na przykład na łamach pisma takiego jak BLUSZCZ…Wiek XIX wcale nie był taki zacofany, jak sądzi wielu współczesnych.

4.Czy będzie wydawała pani więcej romansów historycznych?

Obecnie jestem na etapie wprowadzania do sprzedaży premierowego romansu historycznego pt. BRZYDKI HRABIA. Książka ta rozpoczyna serię pt. Brzydka Miłość – czyli historie miłości ludzi brzydkich, niedoskonałych, dotkniętych jakimś kalectwem. W zanadrzu mam jeszcze parę propozycji, które spodobają się Czytelniczkom po przeczytaniu „Narzeczonej bez zobowiązań” czy „Waleriana i Róży”.

5. Jakie romanse historyczne już pani napisała?

Pierwszym wydanym romansem historycznym, lecz nie pierwszym napisanym, była powieść „Natura Derwana”. Następnie były „Impresje Wiktorii”, które napisałam na konkurs i do dziś tego żałuję, po latach książka została dopisana i w pełni rozwinięta, czego nie mogłam wcześniej uczynić przez ograniczoną ilość znaków ze spacjami, jakie określał konkurs Instytutu Literatury. Trzecim wydanym romansem historycznym była powieść „Walerian i Róża”. A w 2022 roku wydałam „Królową żebraków” – romans historyczny osadzony w 20-leciu międzywojennym. Powieść zdobyła tytuł książki 2022 roku na portalu Pisarze Polscy.

6. Czy napisanie książki odmieniło jakoś pani życie?

Każda powieść to inna przygoda. Zawsze trzeba ją przeżyć od początku do końca. Na pewno jest to także związane z różnymi etapami życia. Choć czasem, gdy spoglądam wstecz, dochodzę do wniosku, że dziś napisałabym moje pierwsze powieści znacznie lepiej. Ale tak już po prostu jest – z czasem, gdy się doskonalimy w danej dziedzinie, widzimy, jakie błędy popełnialiśmy w przeszłości. Trzeba zachować zdrowe podejście do sprawy i patrzeć w przyszłość – przecież tak wiele jeszcze różnych powieści przede mną do napisania. Nie ma co popadać w skrajny perfekcjonizm, ale patrzeć w przyszłość i rozwijać się.

7. Jakie trudności napotkała pani podczas pisania NARZECZONEJ BEZ ZOBOWIĄZAŃ?

Kiedy piszę powieść, wracam do niej wielokrotnie po wstępnym napisaniu i udoskonalam ją. Przerabiałam tę powieść trzy razy, póki nie uznałam, że wszystko gra. Trudności wynikały nie tylko z prostych błędów ortograficznych czy stylistycznych, ale także niuansów historycznych – w związku z wiekiem XIX-tym. Poszukiwanie tych szczegółów i wtłaczanie do fabuły niuansów obyczajowych, charakterystycznych dla XIX wieku, było zadaniem najtrudniejszym. Wszystko jednak poszło po mojej myśli, i oto jest „Narzeczona bez zobowiązań” wyposażona w przypisy wyjaśniające wszelkie niejasności. Powieść jest także opatrzona wstępem. A wisienką na torcie każdego rozdziału jest cytat wprowadzający Czytelnika do tekstu.



Romans historyczny „Narzeczona bez zobowiązań” bierze udział w plebiscycie na książkę 2024 roku na portalu literackim PISARZE POLSCY.
 
Źródło: www.ecl-pisarka.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona