Hanna Pawłowska

Moja Wizytówka 
 






Fragment recenzji książki „Liście jednego drzewa” (autor recenzji – znany biografista Jan Bolesław Nycek):
         Autorka nie szczędziła wysiłków, by jak najwierniej prześledzić losy swych antenatów. Posłużyła się nie spotkaną przeze mnie dotąd metodą opowiadania o rodzinie, łączącą jej członków w pary małżeńskie. Dało to doskonały efekt, ponieważ każdy z podrozdziałów stanowi zwartą i zamkniętą opowieść. Jednocześnie wszystkie składają się na niebanalnie opowiedzianą historię Piątkowskich, jednej z milionów polskich rodzin. Rzecz czyta się z zainteresowaniem, chociaż opowiada o zwykłych sprawach, znanych każdemu z nas z własnego doświadczenia. I na tym polega wartość tej książki, którą jest identyfikacja z jej bohaterami.
         Warsztatową wartością samą w sobie jest język narracji. Zwięzły, komunikatywny, prosty; gdyż, jak sama autorka zaznacza, „opisywana rzeczywistość, nie tracąc waloru prawdy, powinna stać się bardziej przyjazna czytelnikowi”. I tak się dzieje. W „Liściach jednego drzewa” nie ma patosu, nie ma też martyrologii, chociaż udziałem Piątkowskich było jedno i drugie.
Ze wstępu do książki „Jagódka” (autor wstępu – historyk Zbigniew Kiełb):
         Z nieukrywaną radością przeczytałem maszynopis tej książki, której bohaterkę miałem przyjemność poznać, ale tylko jako historyk, podczas opracowywania wystawy o jej ojcu Eugeniuszu Piątkowskim. Ta nietypowa biografia opowiada o zwykłej i zarazem nieprzeciętnej kobiecie. Nie dowiemy się o niej niczego z innych biografii, encyklopedii czy słowników. Ten piękny gest córki względem matki to nie tylko próba ocalenia jej od zapomnienia, ale także książka o kobiecie, która niejednokrotnie dodawała kolorytu naszym Puławom.

Ze wstępu do książki „Puławskie korzenie” (autor wstępu – prezes Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości” Artur Kwapiński)
         Jako prezes Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości” i wielki miłośnik Puław chciałbym zapewnić, że ambasadorzy Puław rozsławiający imię miasta poza jego granicami, zawsze będą ważną częścią naszej lokalnej historii i teraźniejszości.
Mamy powód, by myśleć o nich z dumą, a ich sylwetki powinny być przypominane i przybliżane mieszkańcom miasta, co czyni niniejsza publikacja.


Fragment przedwydawniczej recenzji książki „Pismaczka” (Wydawnictwo Borgis):
         Autorka jako zawodowa dziennikarka ma dużą łatwość i umiejętność opowiadania historii. Książka jest utkana ze wspomnień, które przemawiają do wyobraźni czytelnika. Przeznaczona jest dla odbiorców w każdym wieku – dla jednych opisuje rzeczywistość nieznaną, odległą niczym filmy fantastyczne, dla innych będzie wspomnieniem ich dzieciństwa
i młodości. To bardzo ciekawie przedstawione doświadczenie jednostki na tle historii i przemian
w kraju.



Fragment recenzji książki „Pismaczka”  (autorka Monika Knapczyk, właścicielka Wydawnictwa Inspiracje):  Publikacja ma duży walor poznawczy. Czytelnik, zwłaszcza młody, może prześledzić na jej kartach, jak zmieniała się rzeczywistość w naszym kraju na przestrzeni kilku dekad. Hanna Pawłowska przeżyła okres głębokiej komuny, a następnie powstania ruchów opozycyjnych, stan wojenny, czas transformacji ustrojowej z galopującym bezrobociem i bankructwami firm i wreszcie integrację Polski z Unią Europejską (…) Od dorożek konnych do Facebooka – to doprawdy niewiarygodne, jak bardzo świat zmienił się w tym stosunkowo krótkim czasie (…) Jest to książka dla czytelników ceniących literaturę faktu za jej autentyczność i rzetelność.
Fragment recenzji książki „Pismaczka” (autor Eugeniusz Kurzawa, dziennikarz, pisarz, krytyk literacki):  Z przyjemnością przegryzłem się przez 200 stron, podzielonych na sugestywne rozdziały(…) Całość napisana dobrze, lekko i wartko, ale przede wszystkim merytorycznie(…) Na okrasę pojawia się co rusz perełka przyciągająca uwagę: dworek Konstantego Kulki, koncerty Violetty Villas, intensywna znajomość i współpraca z Waldemarem Pawlakiem, zastrzelony później minister Jacek Dębski w roli kolegi redakcyjnego, mazowiecki marszałek Adam Struzik, kolega-poseł Jerzy Wenderlich…
Z artykułu w miesięczniku „Nasz Płock”:  „Pismaczka” wyróżnia się barwnym, pełnym swady językiem, odsłania kulisy warsztatu dziennikarskiego, uchyla rąbka politycznej kuchni, charakteryzuje, jakże trafnie, swoich kolegów, wśród których nie brakuje ludzi z pierwszych stron gazet(…) „Pismaczka” to istotna pozycja, gdyż stanowi świadectwo czasów przełomu, burzy pewne stereotypy i mity towarzyszące.
Właściciel Domu Wydawniczego Księży Młyn w Łodzi Michał Koliński o książce „Sekrety Kazimierza Dolnego” (wystąpienie podczas premiery książki): Praca nad książką trwała rok. Powstała publikacja na temat Kazimierza Dolnego, miejsca wyjątkowego na mapie Polski. Cieszę się, że Kazimierz dołączył do serii „Sekrety”, która jest serią opowiadającą o niezwykłych miejscach, ludziach i wydarzeniach dziejących się w danym regionie.
Z informacji Biblioteki Miejskiej w Puławach o spotkaniu autorskim Hanny Pawłowskiej: „Sekrety Kazimierza Dolnego” to bogato ilustrowana książka, zawierająca najważniejsze wątki z historii Kazimierza Dolnego, takie jak kształtowanie się kolonii artystycznej, rozwój żeglugi wiślanej, dzieje klasztoru franciszkanów, dramatyczne losy miejscowej społeczności żydowskiej, historia ratowania skarbów wawelskich, działalność podziemia antyfaszystowskiego czy walka o ocalenie Kazimierza przed urbanizacją czasów PRL-u. W roku obchodów 90. rocznicy urodzin Marka Hłaski autorka odkrywa związki pisarza z Kazimierzem Dolnym. Wiele miejsca poświęca też wybitnym osobowościom związanym z miasteczkiem – Marii Kuncewiczowej, Tadeuszowi Pruszkowskiemu, Teresie Roszkowskiej, Stanisławowi Szukalskiemu.