Dzisiaj jest: 19.7.2024, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

O tym, co jest Życiem Pisane – rozmowa z Dominiką Caddick (pisarką, poetką i wydawcą)

Dodano: rok temu Czytane: 303 Autor:

Dominika Caddick, urodzona w 1984 roku, z pochodzenia białoborzanka, od 2005 roku mieszkającaw Anglii. Autorka dwóch nowelobyczajowych: Jednak i Tak miało być, a także  tomiku poezji Życiem pisane .Laureatka tytułu Osobowość Roku 2020 w dziedzinie kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Promotorka i wydawca projektów niezależnych autorów oraz debiutantów. Założycielka firmy wydawniczej DC Books. Z natury realistka, z wyboru optymistka z głową pełną niekonwencjonalnych pomysłów i marzeń. Kiedy tylko cz

O tym, co jest Życiem Pisane – rozmowa z Dominiką Caddick (pisarką, poetką i wydawcą)
Urocza blondynka, którą poznałam na spotkaniu Moli Książkowych w Corby. Letnim popołudniem w zwiewnej sukience, z burzą loków, przypominała Marilyn Monroe. Niech Was jednak nie zwiodą te piękne, błękitne oczy. Jeśli zechce, zabija spojrzeniem...  – tak o sobie mówi. Potrafi być stanowcza i asertywna. Cechuje ją silna osobowość, co z pewnością sprawia, że realizuje swoje plany i marzenia.

Dominika Caddick, urodzona w 1984 roku, z pochodzenia białoborzanka, od 2005 roku mieszkającaw Anglii. Autorka dwóch nowelobyczajowych: Jednak i Tak miało być, a także  tomiku poezji Życiem pisane .Laureatka tytułu Osobowość Roku 2020 w dziedzinie kultury w Gorzowie Wielkopolskim.
Promotorka i wydawca projektów niezależnych autorów oraz debiutantów. Założycielka firmy wydawniczej DC Books. Z natury realistka, z wyboru optymistka z głową pełną niekonwencjonalnych pomysłów i marzeń. Kiedy tylko czuje, że życie wokół niej za bardzo się rozpędzi, ucieka w świat samotnych spacerów i starych piosenek.
U ludzi ceni szczerość i tolerancję oraz otwartość na piękno otaczającego świata.

Agnieszka: Poezja czy proza?
Dominika: I to, i to. W zależności od tego, co w danym momencie mi w duszy gra. Nie nazywam siebie pisarką czy poetką. Z resztą, żeby coś z człowieka wychodziło, coś sie rodziło, a potem cieszyło, nie musi być nazwane, prawda?
Kiedy zaczęłaś pisać?
W roku 2019. Zaczęło się od urodzinowego opowiadania dla przyjaciela, które później przerodziło się w nowelę obyczajową Jednak, a po roku również w drugą część pt. Tak miało być.
Czyli wszystko zaczęło się od Jednak?
Pierwszą publikacją było Jednak, potem Tak miało być, następnie moje opowiadania ukazały się w antologiach nieOCZYwista i Mikołowski Kalejdoskop, a wiersze w tomiku poezji Życiem pisane. Obecnie pracuję na powieścią z elementami obyczajowymi i kryminalnymi, której tytułu jeszcze nie zdradzę. Mam nadzieję, że uda mi się ją wydać w tym roku. (uśmiech!)
Jaką rolę pełni pisanie książek i wierszy w Twoim życiu. Czy to już ten etap, że można z tego żyć?
Pisanie jest dla mnie formą relaksu i wyrażania siebie. Nigdy nie planuję z tego żyć. Piszę, bo chcę. Jeśli kiedykolwiek „chcę” zamieni się w „muszę, ponieważ trzeba zarobić „na chleb”, rzucę wszystko w kąt, gdyż przestanie mi to sprawiać przyjemność.
Rozwijasz się nie tylko pisarsko, ale również jako wydawca.
Tak jest. Od września 2022 roku jestem Dyrektorową (uśmiech!) firmy wydawniczej DC Books, która prowadzi niezależnych autorów (prozy i poezji) poprzez kręte ścieżki wydawania książek i tomików poezji. Nasze motto brzmi: Słowa po szelest kartek.
Pomagamy spełniać marzenia, nie za miliony monet, w profesjonalny sposób, ponieważ wierzymy, że proces wydawniczy może być przyjemną przygodą, a nie drogą przez mękę. (uśmiech!)
Antologia nieOCZYwista – dla kogo, o czym, gdzie można kupić?
Dla wszystkich i każdego z osobna. To 12 opowiadań o kobietach i kobiecości, napisanych przez 12 (moim zdaniem) niezmiernie utalentowanych pisarzy i pisarek. Książki dostępne są u każdego z nich, przez co istnieje możliwość otrzymania egzemplarza z dedykacją i autografem.
Twoje opowiadanie bezUŻYTECZNA, które znalazło się w tym zbiorze, dotknęło czegoś w mojej duszy, o czym Ci powiedziałam, a Ty odrzekłaś, że zjawisko przemocy i inne rodzaje patologii często pojawiają się w Twoich tekstach.  Wypełniasz w ten sposób jakąś misję?
Lubię drapać słowami, zostawiać ślad w czytelnikach i poruszać niewygodne tematy. Piszę o życiu codziennym, którego (niestety) nieodzowną częścią jest ból i przemoc. Nie nazwałabym tego, co robię, misją… może bardziej zamysłem, że wyciąganie na światło brudu, uzmysłowi komuś, iż nie jest sam i inni wokół mają podobne przeżycia i problemy?
Co dla Ciebie jest w życiu najważniejsze, obok “słowa”?
Rodzina, przyjaciele i zdrowie. Kontakt z czytelnikami i czas. Tego ostatniego często mi brakuje, ale pracuję nad mądrym gospodarowaniem danych mi chwil.
Wkrótce wybierasz się na Targi Książki do Poznania. Co tam się będzie działo?
Będzie głośno i radośnie! Dzięki uprzejmości Bibliotekarium, grupa autorska niepOCZYtalni zagości na jednym ze stanowisk Poznańskich Targów Książki od 10 do 12 marca, na które Was serdecznie zapraszam.
Plany, marzenia?
Staram się zbyt wiele w życiu nie planować, ale… pracujemy (z niepOCZYtalnymi) nad antologią – tym razem o mężczyznach. Jak wspominałam piszę powieść, a w międzyczasie wydaję kilka książek poprzez DC Books. Pierwszą z nich, która ujrzy światło dzienne, będzie zbiór ponad trzydziestu wywiadów z polskimi pisarkami „Kobiety z pasją” autorstwa Marty Urban.
W tym samym czasie wyjdzie też książka dla dzieci Bruno Kadyny Już mnie znajdź, mamusiu.
Marzenia mam całkiem przyziemne. Chciałabym dożyć starości, czyt. emerytury, wyjechać do Polski, kupić dom nad jeziorem, pisać książki na tarasie, popijając wino. A te bliżej czasowo, to w ciągu najbliższych lat doczekanie się ogromnego sukcesu moich oszałamiająco utalentowanych przyjaciół po fachu: Ady Johnson, Bruna Kadyny, Kamila Prabuckiego, Łukasza Pietraszkiewicza oraz kilku innych.
Proszę trzymać kciuki, żeby moje marzenia nabrały realnego kształtu – z góry dziękuję! (uśmiech!)
Gdzie można kupić Twoje książki?
Książki są dostępne na mojej stronie www.dominika-caddick.pl
Można tam również znaleźć kilka informacji o DC Books.
Niestety chwilowo nie działa. Ale pracujemy nad jej przywróceniem.
Książki można też kupić bezpośrednio ode mnie, kontaktując się ze mną prywatnie, np. poprzez messengera.

Dziękuję Ci za rozmowę i oczywiście trzymam kciuki za ten spektakularny sukces!
autor: Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona