Dzisiaj jest: 18.5.2024, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

KRÓLOWA ŻEBRAKÓW podsumowanie dnia autorskiego

Dodano: miesiąc temu Czytane: 204 Autor:

9 kwietnia 2024 roku w mediach społecznościowych odbył się dzień z romansem historycznym pt. KRÓLOWA ŻEBRAKÓW autorstwa Eweliny C Lisowskiej. Czytelnicy poznali kilka ciekawych wątków dotyczących powieści.

KRÓLOWA ŻEBRAKÓW podsumowanie dnia autorskiego
Dni z twórczością Eweliny C Lisowskiej
Wtorkowe spotkania z twórczością autorki tworzą przestrzeń, która jest miejscem na odsłonięcie kulisów powstawania książek. Ewelina C Lisowska dzieli się z Czytelnikami również wiadomościami o motywacjach twórczych, które skłoniły ją do napisania danej książki. Nie inaczej było z KRÓLOWĄ ŻEBRAKÓW. Dni z twórczością Eweliny C Lisowskiej potrwają jeszcze do połowy maja. Czytelnicy poznają z bliska powieści takie jak na przykład „NOWY EDEN Powrót Raju utraconego” (16.04.)

Czy wiecie, że autorka tworząc sceny, nadała im rolę kadrów filmowych?
Powieść powstawała w ciągu wielu lat, z przerwami. Założeniem fabuły było przedstawienie dwóch punktów widzenia: Eweliny i Wiktora, ukazanie rzeczywistości z dwóch stron – męskiej i żeńskiej. Ponad to autorka założyła, że krótkie sceny będą grały rolę kadrów z filmu. Początkowo powieść miała rozgrywać się w XIX wieku, ale ostatecznie zdecydowała się na 20-lecie międzywojenne. W tym celu prześledziła historię tego okresu w Polsce, zakupiła w tym celu stosowne publikacje, np. „W przedwojennej Polsce” autorstwa M. Łozińskiej. W efekcie powstała realistyczna powieść podzielona na króciutkie rozdziały.

O czym jest KRÓLOWA ŻEBRAKÓW?
Ewelina Szulik to 25-letnia stara panienka o wyjątkowo słabym zdrowiu. Aby nie stanowić ciężaru dla swojej rodziny, szyje i sprzedaje szmaciane laleczki na ulicy. Pewnego dnia ojciec dziewczyny przyprowadza do niej 50-letniego wdowca, który chce ją wziąć za żonę. Dziewczyna nie zgadza się, dlatego ojciec wyrzuca ją z domu w środku zimowej nocy.
35-letnie Wiktor to redaktor naczelny popularnej gazety, zakała rodziny, stary, niechlujny kawaler zamieszkujący samotnie swoje ciasne mieszkanko. Wiktorowi źle się wiedzie w życiu osobistym i rodzinnym.

Co połączy tych dwoje?
Wiktor znajdzie Ewelinę umierającą na ulicy i weźmie ją do siebie, aby się nią zaopiekować. Dziewczyna wkrótce stanie się jego gosposią, a przed nimi stanie życiowa szansa: ślub z rozsądku. Wiktor zakocha się w swojej żonie, w zamian niestety nie będzie mógł liczyć na nic poza wdzięcznością. Ewelina bowiem zrobi wszystko, aby być od Wiktora niezależną…

Ciekawostka o autorce
“Królowa żebraków” podzielona jest na krótkie rozdziały odpowiadające scenom filmowym. Ta próba przeniesienia filmu do powieści jest nawiązaniem do prób, jakich podjęła się autorka w przeszłości. Dawno temu wpadła na pomysł, aby napisać scenariusz na podstawie własnej książki „Substytuty Miłości”. Kiedy tylko zdała sobie sprawę, jak mocno zawęża to literackie horyzonty, porzuciła to zajęcie. A mimo to „Królowa żebraków” otrzymała w 2022 roku główną nagrodę w plebiscycie na książkę 2022 roku. Autorka udzieliła wywiadu głównemu redaktorowi portalu Pisarze Polscy. Chcesz przeczytać wywiad? Wejdź tutaj: https://pisarzepolscy.pl/wiadomosci/pokaz/285,wywiad-z-ewelina-c-lisowska

 
Źródło: www.ecl-pisarka.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona