Dzisiaj jest: 18.5.2024, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

„Pogromczyni ubóstwa, przemocy i samotności – w zaciętej walce o godność człowieka"

Dodano: rok temu Czytane: 310 Autor:

Liczby mierzą niewygodne prawdy i generują bezlitosne statystyki. W 2019 roku w trakcie Ogólnopolskiego badania koordynowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdiagnozowano 30 330 osób bezdomnych (w chwili realizacji przedsięwzięcia), z czego 83,6% stanowili mężczyźni , W tym samym roku zarejestrowano 227 826 ofiar przemocy w rodzinie, w tym aż 63 819 dzieci ...

„Pogromczyni ubóstwa, przemocy i samotności – w zaciętej walce o godność człowieka"
Niemniej alarmujące były dane na temat kondycji zdrowia psychicznego Polaków, jako że w omawianym 2019 roku odnotowano ponad 180 000 pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii – korzystających ze świadczeń medycznych. Nieoficjalne szacunki wskazują, że ilość osób chorych mogła sięgać nawet 400 000[3].

Niechlubne liczby trwożą - a czasem nawet zmuszają do dłuższej refleksji – ale nie oddają pełni bólu i niemocy, z jakimi każdego dnia mierzą się setki tysięcy rodaków. Niewielu z nas nadwyręża wzrok, by dostrzec „brudne”, „  wadliwe” i „niewygodne” portrety bliźnich, bowiem wolimy krajobrazy miłe dla oka.
Na szczęście, gdzieś w pobliżu znajdują się ludzie tacy jak – ONA, którym nie straszne konfrontacje z ludzkimi ułomnościami i kłodami rzucanymi pod nogi przez bezkompromisowy system biurokratyczny.
W dniu 6 czerwca 2023 roku nakładem Wydawnictwa Ridero ukazał się reportaż pt. „Wspomnienia socjalnej – inspirowane prawdziwymi wydarzeniami”, w którym tajemnicza Arleta zdradza sekrety pomocy społecznej w Polsce i ujawnia tajniki zawodu pracownika socjalnego.

Kim jest zagadkowa nieznajoma?

Mijasz ją czasem w tłumie, kiedy zamyślona mknie przez miasto w pośpiechu. I nie
przyszłoby Ci do głowy, że ta niepozorna kobieta spełnia się w profesji, zastrzeżonej dla
wytrwałych i wrażliwych twardzieli - wszak pracownikiem socjalnym z krwi i kości jest się
wyłącznie z powołania. Arleta zna człowiecze dramaty „od podszewki” i co dnia stawia im
czoła, bez wahania podejmując rękawicę. Nie odstręcza jej przykra woń ubóstwa, nie zraża
smutny koloryt bezdomności, niemy krzyk przemocy ani stłumiony szept starości. Nieraz
staje na placu boju w pojedynkę, by ocalić zagubionych w spirali życia przed samotnością,
cierpieniem, a nawet śmiercią.
Czy wystarczy jej zapału, by sprostać wyzwaniom i rozwiązać nabrzmiałe problemy tych,
którym powinęła się noga i dać nadzieję tym, którzy stracili wszystko? Czy można wygrać
nierówną walkę z ludzkimi słabościami?
„Wspomnienia socjalnej” obalają stereotypy i burzą mury obojętności. Jesteś gotów na
konfrontację z boleśnie wyzwalającą nagą prawdą?

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją „Wspomnienia socjalnej - inspirowane prawdziwymi wydarzeniami” za pośrednictwem strony Wydawnictwa Ridero:
https://ridero.eu/pl/books/wspomnienia_socjalnej/
 
[1] Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej, Wyniki Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych – edycja 2019, 15.03.2019r., https://www.gov.pl/web/rodzina/wyniki-ogolnopolskiego-badania-liczby-osob-bezdomnych-edycja-2019 , dostęp: 11.06.2023r.
[2] Łukasz Starzewski, https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-przemoc-domowa-wobec-kobiet-zwalczanie-ocena , dostęp: 11.06.2023r.
[3] Schizofrenia w natarciu, 21.12.2020, https://www.rp.pl/diagnostyka-i-terapie/art8722571-schizofrenia-w-natarciu, dostęp 11.06.2023r.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona