Dzisiaj jest: 26.2.2024, imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
Kontakt: (+48) 735 707 000 pisarzepolscy@gmail.com

Labirynt ludzkich losów

Dodano: 3 tygodnie temu Czytane: 137 Autor:

AGNIESZKA ŁĘCKA KARBOLAND WYDAWNICTWO SORUS

Labirynt ludzkich losów
"KarboLand" to fascynujący zbiór opowiadań, które ukazują złożoność ludzkich losów splatających się w jednym z najbardziej wielokulturowych miejsc w Polsce – Wałbrzychu. Autorka, Agnieszka Łęcka, zgrabnie wplata historię miasta w tło wielonarodowej społeczności, tworząc opowieści o poszukiwaniu tożsamości, przynależności i sensu życia.
 
Książka rozpoczyna się dramatycznym wydarzeniem z 8 maja 1945 roku, gdy do Wałbrzycha zbliża się Armia Czerwona, a liczni mieszkańcy decydują się na tragiczny krok z obawy przed Sowietami. To wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o międzyludzkich relacjach, tęsknocie za przeszłością i poszukiwaniu tożsamości w nowym, wielokulturowym środowisku.
Autorka biegle posługuje się historią miasta, przedstawiając różnorodność narodowości, które osiedliły się w Wałbrzychu po II wojnie światowej. Opisuje losy repatriantów, Żydów, Greków, Sowietów i wielu innych, tworząc bogaty krajobraz społeczny, gdzie konflikty kulturowe mieszały się z pragnieniem lepszego życia.
W centrum opowiadań znajdują się bohaterowie – ludzie tkwiący w konflikcie między własną tożsamością a otoczeniem, w którym przyszło im żyć. Łęcka zadaje trudne pytania o istotę istnienia, wolność jednostki oraz wpływ genów i środowiska na nasze życiowe wybory. Bohaterowie, nazwani Homo waldenbergensis, stają się symbolem człowieka skonfrontowanego z dziedzictwem przeszłości i stereotypami, jakie kształtują ich rzeczywistość.
Autorka posługuje się także metaforą pociągu, który staje się nie tylko elementem krajobrazu miasta, ale także symbolem życiowej podróży bohaterów. Kolej żelazna stanowi odniesienie do losów ludzkich – tułaczki w poszukiwaniu szczęścia i nowego domu.
 
"KarboLand" to nie tylko opowieść o Wałbrzychu, lecz także głęboka refleksja nad ludzkim losem i dążeniem do znalezienia swojego miejsca w świecie. Agnieszka Łęcka porusza uniwersalne tematy, dotykając serca czytelnika za pomocą barwnych opowieści o bohaterach, którzy szukają sensu życia w labiryncie samotności. Książka ta z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom literatury, którzy cenią głębokie przemyślenia i bogate, wielowątkowe historie ludzkie.
 
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sorus.
 
Źródło: własne
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wyskakujące okienko
Ikona